Spánek u kojenců
Spánek u kojenců

V mnoha publikacích se dočtete, že novorozenec spí přibližně dvacet hodin denně. Co když ale zrovna vaše dítě ne a ne spát, pořád pláče a je nespokojené?

Novorozenec většinu dne prospí“..... „až dvacet hodin spánku denně“ - to nezní špatně, že?! Ano, je pravda, že miminka mají velkou potřebu spánku, zejména v prvním roce života, ale ani v nejmenším to neznamená, že Vy budete mít v té době volno!

Moje osobní zkušenost

S manželem jsme se moc těšili, až poprvé uložíme naše úžasné miminko do postýlky - samozřejmě s nebesy, povlečení vyladěné k tapetě a krásný hrací kolotoč s hračkami nad jeho hlavičkou...Zde se bude cítit naprosto skvěle a bude krásně spinkat!.... netrvalo ale dlouho a já pochopila, že moje dítě to vnímá úplně jinak!“

Novorozence vůbec nezajímá, jak nádherně jste mu zařídili jeho novou postýlku, kolik Vás to stálo peněz a úsilí. Byl Vaší součástí deset lunárních měsíců. Jediné co znal, byl Váš dech, hlas, tlukot srdce....Jediné co chce, je Vaše blízkost! A to i když spí!

Proč je blízkost tak důležitá?

Dítě jedná instinktivně. Nechce Vás zlobit, ani to neumí, ale nedokáže si zajistit pozornost jinak než pláčem, kterým Vás k sobě volá. Dožaduje se péče, kterou potřebuje, protože samo se o sebe postarat neumí. Dítě nechce být samo. Odloučení od matky vnímá velmi citlivě. V této souvislosti byly uskutečněny studie, které zkoumaly mozkovou aktivitu dětí odloučených od rodičů. Bylo zjištěno, že mozek těchto dětí vykazoval obdobnou aktivitu jako při fyzické bolesti. Dítě, pokud je samo, cítí nejistotu, neklid a dost možná tedy i bolest. Proto Vás k sobě volá a chce neustálou pozornost a je nejspokojenější ve Vaší náruči.

Je na čase změnit priority...

Že by mělo spinkat pěkně samo v postýlce, nebo ve vlastním pokoji? Myslela jste si, že budete s miminkem stíhat péči o domácnost jako před jeho narozením, že budete mít navařeno, nažehleno, vše bezchybně uklizeno? Tak to tedy opravdu ne...tedy, pokud se svému dítěti opravdu chcete věnovat a nechcete na úkor jeho nebo Vašeho spánku doma gruntovat - je na čase změnit priority....

Vliv prostředí

Zamysleme se nad tím, jak tomu bylo po tisíce let a je tomu stále v „primitivních“ kulturách. Matka byla 24 hodin v neustálém kontaktu se svým dítětem. Proti tomu stojí naše „vyspělá“ západní civilizace s mnohdy velmi odlišnými hodnotami. V širokém měřítku podporuje individualismus a zájem především o vlastní potřeby. Měřítkem úspěchu bývá množství vydělaných peněz, krásně zařízený byt, drahé auto a tradiční hodnoty rodiny a mateřství se vytrácejí. Je to tak ale vpořádku? I když na Vás může být tlak okolí významný, mějte vlastní hlavu a nenechejte v sobě přehlušit vlastní intuici toho, co je správné a co nikoliv. Zkusme se zamyslet nad tím, zda je opravdu nutné mít doma naklizeno jako třeba před narozením dítěte? Kolik hodin denně opravdu chcete věnovat úklidu? Pokud Vám péče o novorozence zabere prakticky veškerý čas, nebojte se a odsuňte méně důležité věci na vedlejší kolej! Snažte se odpočívat když to jde, předejdete tak pocitu vyčerpání a následnému vyhoření. Tento syndrom se objevuje u matek stále častěji. Jak tomu předejít?

Co maminkám může pomoci?

Velmi výhodné pro matku i pro dítě je šátkování nebo nošení v nosítku, které respektuje přirozenou potřebu po vzájemném nepřetržitém kontaktu. Miminko se cítí bezpečně, nepláče, může bdít nebo spát...Zejména velmi citlivé, nervózní a plačtivé děti a rovněž děti, které trápí např. kojenecké koliky reagují na nošení na těle matky velmi dobře. Dlouhou tradici mají zavinovačky, které rovněž pomáhají miminko zklidnit a navodit u něj pocit bezpečí.

Zapojte do péče tatínky a babičky!

Výborné je, když se do péče o miminko zapojí i tatínek. Jak s dítětem navázat co nejužší vztah a dopřát dítěti naprostý pocit tělesné blízkosti a intimity je pokládání miminka „kůže na kůži“, což je mimořádně přínosné pro rozvoj nervové soustavy dítěte. Výborné je také když se tatínek naučí miminko koupat, pro navození vzájemného pocit blízkosti a pohody jsou přínosné následné masáže dětí po koupeli.

Někteří tatínkové také rádi vyzkouší svého potomka krmit. Velmi rádi krmí i babičky a kamarádky....Zejména u dětí, které jsou „hladové“ a v noci neklidné, je možné v situaci, kdy již kojení či náhradní mléko nestačí, podat jako první příkrm kaši. Zejména před spaním dobře zasytí a podpoří kvalitu nočního spánku. Zpočátku postačí pár lžiček. Začít je možné nejdříve od čtyř měsíců, první kaší je přirozeně bezlepková kaše rýžová nebo kukuřičná. Osvědčené jsou Kozí kaše, přinášející dítěti prospěch z obsahu zdraví prospěšného kozího mléka.

Zkuste zapojit do péče o miminko i další členy rodiny, rádi pomohou např. babičky a dědečkové, kteří pyšně tlačí kočárky se svými vnoučátky....


Zaveďte rodinné rituály

Velký význam pro celou rodinu mohou mít rodinné rituály. Pro dítě je prvními významnými rituály večerní uklidnění a uspávání. Dítě by se mělo přibližně dvě hodiny před spánkem zklidnit a připravit se na noční spánek. K tomu pomůže relaxační koupání, následná masáž a dále rituál večerního krmení. Během aktivit postupně ztišujte hlas, vypněte televizi, nepouštějte pračku, ztlumte světlo. Po krmení můžete dítě chovat v náručí, kolébat a zpívat mu.


Společný spánek

Otazníky provází společné spaní dítěte a rodičů. Ano či ne? Jsou rodičovské páry, které společné spaní upřednostňují, pro jiné to může být naopak nemyslitelné. V každém případě je důležité, aby se oba rodiče na pravidlech spaní shodli.

Společné spaní je velmi přirozené. V „primitivních“ kulturách je zcela běžné, že na jedné posteli spí celá rodina. Vzhledem k tomu, že málokteré miminko je schopné spát celou noc nebo alespoň většinu noci, je pro daleko efektivnější miminko uchlácholit ve společné posteli, než ho během noci chodit navštěvovat do sousední místnosti. To může být velmi vyčerpávající, obzvlášť, pokud je na to matka sama.

Výzkumy v oblasti odděleného a společného spaní

Pokud je dítě na spánek od matky odděleno, zvyšuje se u něj podle výzkumníků hladina stresových hormonů, dítě je pak více neklidné a úzkostné. K tomu se mohou přidat problémy miminka s nadýmáním, zácpou, dětskou kolikou a je jasné, že ze spánku maminky toho opravdu moc nezbude. Naopak společné spaní může být velkým citovým přínosem pro rodiče i pro dítě, je i snadné a pohodlné. Odborníci se domnívají, že je přínosné nejen pro psychickou pohodu dítěte a rodičů, ale také pro celkový rozvoj osobnosti dítěte. Některé výzkumy také naznačují, že společné spaní u zodpovědných dospělých (dospělý nesmí být samozřejmě pod vlivem omamných látek, alkoholu či léků) může být prospěšné i v prevenci Syndromu náhlého dětského úmrtí (SIDS).

Hledání správné cesty

Neexistuje univerzální dokonalá rada. Hledejte vlastní cestu, vyberte si, co je pro Vás a Vaše miminko přísné a co nikoliv. Najděte možnosti, jak být co nejvíce spolu, celá rodina, protože to, co dítěti poskytnete v prvním období jeho života je zcela zásadní pro jeho správný psychický a fyzický vývoj. Tyto dva parametry spolu souvisejí více, než si mnohdy připouštíme! Ale o tom zase jindy...


teaser-center

Kontakt:

+420 734 157 140