Záchvaty vzteku u dětí
Záchvaty vzteku u dětí

Zažili jste záchvat vzteku Vašeho dítka na veřejnosti?

Noční můra maminek - nezvladatelný záchvat vzteku. Vaše dítě, rudé jako rajče, válící se po podlaze místního obchodu, kopající okolo sebe a hulákající jako na lesy....Okolí se evidentně baví a pozoruje co uděláte....Jak jste reagovali na podobnou situaci Vy? Existuje nějaká osvědčená rada?

Zná to asi každá maminka a tatínek. Nejhorší je, když se necháte zaskočit a na podobnou situaci se nepřipravíte. Protože, co si budeme nalhávat, i ty nejhodnější děti si musí tímto projít. Prožívají významné období prvního dětského vzdoru a na Vás se učí, jak prosazovat svoje názory. Mělo by dostat odpovídající zpětnou vazbu....

Bod č. 1

Zkuste se dopředu připravit na to, že i Vám se to stane.  Samozřejmě, že to přijde v té zcela nejméně vhodné chvíli, kdy nejvíc pospícháte, nemáte čas, vyndaváte věci na pás v supermarketu a za vámi je dav lidí, nebo jste v obchodním domě a objednáváte novou kuchyň....A je to tady, nepředstavitelný histerický záchvat vzteku, dítě o sobě skoro neví, řve, kope okolo sebe...z vašeho úhlu pohledu pro nic...Kdyby se to stalo doma, zvládla byste si toho nevšímat, ale děti potřebují publikum, scénu Vám vystřihnou schválně na veřejnosti, kde je spousta lidí...V té chvíli si uvědomíte, že celé okolí najednou zpozorní, scénu malého caparta se zájmem sledují a evidentně se dobře baví - co je ještě horší, čekají, co budete dělat, jak se chovat - hodnotí, co uděláte!

Bod č. 2

Obvykle je důvodem výbuchu naprostá malichernost. Bonbóny, čokoláda, nápoj, plyšový medvídek, autíčko...nebo dítě chce pokračovat pokračovat v cestě autobusem, ale Vy potřebujete vystoupit.....důvod není podstatný, podstatná je Vaše reakce – zpětná vazba, kterou dítěti dáte.

Bod č. 3

Nikdy nezareagujte ústupem, abyste situaci rychle vyřešili kvůli zvědavým pohledům okolí...Naopak, musíte ji vyřešit dobře. V opačném případě se Vám to vrátí jako bumerang a dítě si začne věci vymáhat. Není na místě na dítě začít křičet, ani fyzicky trestat, je to opravdu přirozený jev a je potřeba si to uvědomit. Nechcete přece narušit důvěru mezi Vámi a dítětem...

Bod č. 4

Jak tedy jednat? Zkuste se držet následujících rad. V klidu se nadechněte. Za moudré rady okolí poděkujte - s úsměvem. Rady okolí Vám nyní nepomohou, nevšímejte si jich. Zůstaňte v klidu. Snažte se dívat na věc jakoby zvenku a s nadhledem, nedejte se vtáhnout do děje. Dítěti odpovězte stručně, chladně a jasně. Vyvarujte se složitého a dlouhého vysvětlování. Dítě v afektu argumenty nepochopí, ať jsou sebelepší. Pokud máte na krku šálu, zachumlejte se do ní, nebo si zvedněte límec, budete mít pocit trochu větší ochrany před pohledy okolí. Pomůže i čepice nebo sluneční brýle – důležité je, abyste se Vy mohla cítit v dané situaci alespoň o trochu lépe. Pokud jste zrovna u pokladny, zboží rychle zaplaťte, vezměte dítě a odejděte. Pokud zboží teprve vybíráte a Vaše dítě se ještě nedostalo do afektu, můžete zkusit odpoutat jeho pozornost a převést ji na něco jiného. Pokud to není možné, raději z obchodu odejděte.

Zkušenost ze života

Jedna moje kamarádka jistou dobu doslova tahala svého syna za sebou za kapucu. Když opustila dané prostředí, hoch se uklidnil a dál už šel po svých....mělo to sice pár opakování, ale protože nevyvolal patřičný efekt, brzy s tím přestal.

Shrnutí

Na dítě nekřičte, nevysvětlujte, nekomentujte, nevysmívejte se mu, neponižujte ho. Zůstaňte klidná, věnovat se můžete jiné činnosti – zrovna držíte korunu a studujete, co je tam za obrázek. K situaci se můžete vrátit až za delší dobu až z Vás opadne vztek, který přirozeně pociťujete - třeba večer před spaním si zkuste se svým dítětem na toto téma promluvit a na příkladech, obrázcích nebo formou vyprávění mu můžete zkusit pomoci pochopit, jak se řeší, když někdo něco chce....Každopádně to vůbec není jednoduché a příjemné. Patří to ale k životu. Berte to opravduu s nadhlemem. Jednou se tomu společně zasmějete...

My Vám přejeme pevné nervy! Za Vaše příspěvky a názory na toto téma bude rádi! Napište nám svůj názor, Váš příběh, Vaši zkušenost. Co byste poradili ostatním maminkám?

 

Budeme rádi za Vaše názory, nápady a připomínky, které nám již nyní posíláte na marketing@goldim.cz 

Pište nám dále! Najděte si nás také na facebooku!

teaser-center

Kontakt:

+420 734 157 140