Poradna - vaše otázky a odpovědi
Poradna - vaše otázky a odpovědi

V této sekci naleznete odpovědi na Vaše dotazy. 

Dotazy nám můžete zasílat mailem na marketing@goldim.cz 

Dobrý den, mám půlroční dceru, přestávám kojit, mohu dceři dávat i kozí mléko pro kojence, od kamarádky jsem se dozvěděla, že ho mohou i děti s alergiemi? Prosím poraďte. Děkuji Veronika. 

Ing. Ivan Mach, CSc: Ano, v tomto věku je vhodné pokračovací kojenecké mléko na bázi mléka kozího. Svým složením se více blíží mléku mateřskému než mléko kravské, je velmi dobře stravitelné a má také nižší alergenní potenciál než mléko kravské. V případě alergie je vhodné se konkrétně poradit s lékařem. V tomto věku již také můžete podávat příkrmy s kozím mlékem, na trhu jsou např. speciálně vyvinuté Kozí kaše.

Dobrý den, je možno určit "nejlepší" umělé mléko pro kojence? Na trhu jich je celá řada, těžko se v nich orientuje.. Moc děkuji Jiřina H.

Ing. Ivan Mach, CSc: S orientací Vám pomohou v lékárně. I lékárník má větší důvěru k náhražce, kterou nakupující vychvalují. Kritérium ceny není rozhodující, např. velmi kvalitní a plnohodnotné náhražky mateřského mléka, jak zaznělo v rozhovoru, se dnes vyrábějí z kozího mléka, i když jsou přirozeně o něco dražší. Mají totiž menší tzv. alergenní potenciál.

Dobrý den pane Machu, chtěla jsem se zeptat, jaké jsou vhodné příkrmy pro 5 měsíční miminko, ráda bych začala s příkrmy, ale nevím, který by byl pro mého syna nejlepší. Oba s manželem trpíme alergiemi. Děkuji vám za odpověď Petra Nová

Ing. Ivan Mach, CSc: Smyslem přikrmování je připravit dítě postupně na "dospěláckou" stravu. Existují speciální příkrmy (i z kozího mléka, které má menší alergenicitu než kravské), neobsahující např. lepek. Pokud cítíte, že by dítě mohlo po Vás "zdědit" některé alergie, vyberte si z příkrmů ty nejvhodnější, tj. bez alergenů, na které jste s manželem citliví.

Dobry den, mam pulrocni dceru, do 6 mesice byla pouze kojena, nyni zacina jist zeleninu, muzu po zavedeni ovoce podat kozi kasi? Nekde jsem cetla, ze pokud je dite kojene, melo by jist jen nemlecne kase.dekuji za odpoved, s pozdravem Petra B.

MUDr. Jiří Slíva, PhD.: Dobrý den, v takovém příkrmu nespatřuji žádnou svízel. Nicméně i v tomto případě platí, jako ostatně u každé prvně podávané potraviny, že by měla být podána v menším množství a teprve postupně dle snášenlivosti přejít na obvyklá množství potřebná k zasycení malého strávníčka.

Dobrý den, já i manžel jsme trpěli atopickým ekzémem a naší dcerce se udělalo ve 3 měsících ohraničené kolečko na noze a nyní v 10ti měsících začíná mít více ložisek. Je stále kojená (a já jsem po porodu jedla hodně výrobků z kravského mléka a ona měla průjem, takže už to nejím vůbec a je to v pořádku), ale mám pocit, že když jí dám jogurt, tak se ekzém zhoršuje.. je tedy vhodnou alternativou kozí mléko - jogurty a kaše?? Jak je to s obsahem potřebných látek, nahrazuje to mléko kravské? Děkuji, Jana J.

MUDr. Jiří Slíva, PhD.: Dobrý den, trpíte-li Vy i Váš manžel alergií, pak je i vysoká pravděpodobnost, že se i vaše děti budou potýkat s alergií, a proto bych doporučoval do budoucna (dle míry vyjádřených projevů) event. danou situaci konzultovat s alergologem. Mléko kravské rozhodně není rovnocenné mléku kozímu (kozí má mnohé výhodnější parametry), ovšem v zásadě lze říci, že se v něm nacházejí všechny nezbytné živiny pro vývoj potomka. V 10. měsíci je jistě možné, pokud jste tak již neučinili podávat zeleninové příkrmy a postupně jejich pestrost rozšiřovat...Výrobky z kozího mléka jsou plnohodnotnou alternativou výrobkům z mléka kravského, přičemž je možné, že se Vámi popisované alergické projevy skutečně zmírní (záleží však přirozeně na konkrétním alergenu, na který je Vaše děcko alergické, zjednodušeně řečeno, některé látky mají obě mléka identické, jiné nikoliv...). Výrobky Kozí kaše od tuzemského výrobce jsou vyráběny z vysoce kvalitních surovin, lze je bez výhrad doporučit.

Dobrý den, mám 5měsíčního syna a asi od dvou měsíců má ekzém na tvářičkách, spíš taková zarůžovělá, lehce červená místa, náš pan doktor řekl, že je to nejspíš alergie na nějakou potravinu, s největší pravděpodobností na kravské mléko, ale nemohu to s jistotou říci, protože mu nebyly dělány žádné testy. Plně kojím, ale na noc už mu přestává mlíčko stačit, tak se chci zeptat, jestli by byla vhodná i pro nás tato kaše, předem děkuji za odpověď P. K.

MUDr. Jana Virčíková: Dobrý den, ekzém v obličeji může být i kontaktního původu - prádlo, prací prášky. Doporučovala bych Vám zkontrolovat množství kravského mléka ve Vaší stravě a zkusit ho omezit nebo úplně vysadit. Určitě bych již v této fázi zkusila jako dokrm Kozí kaši. Doporučuji ji zavádět postupně po několika mililitrech a vždy znásobovat až do celkové dávky 200 ml, později 250 ml. Zlepšení lze pozorovat již po 14 dnech. Reakce je však individuální. Kozí kaše/kozí mléko jsou účinnější, když se zavedou jako první mléčný příkrm zároveň s kojením.

Dobry den, mam 10 ti mesicni holcicku a uz od tri mesicu mame problemy s prijmem potravy. Nejprve se mi holcicka odmitala prisat v bdelem stavu, pila jen ihned po probuzeni ci ve spanku. Od pateho mesice musim mleko odstrikat a podat lzickou, lahev ci hrnecek odmita a to vlastne cinik doted.Brzy jsem tedy zavedla prikrmy,nejprve bezmlecne a kolem 8 mesice jsem se pokousela zavest jogurt a kase. Zacal ale dalsi problem, holcicka zacala pri jidle nadavovat a pote i zvracet. Nejhorsi to je prave po mlecnych vyrobcich. Takze v soucasne dobe nas trapi nekolik veci, neustale nadavovani, zvraceni a posledni problem je nyni ten, ze mala nechce kousat. Sebemensi kousek ji opet zveda zaludek. Rohlik, ci neco do ruky rovnou zahazuje, uz si opravdu nevim rady. Nas doktor to neresi, dcera prospiva( asi diky nocnimu kojeni) a to je pro nej dulezite. Napadla me i alergie na bilkovinu kravskeho mleka, ale to by pry dcera vypadala jinak, tak ja uz opravdu nevim a jsem zoufala. Pani doktorko nenapada vas cim by nase problemy mohli byt? Dekuji moc za vas cas Trnkova

MUDr. Jana Virčíková: Dobrý den, potíže Vaší dcerky s největší pravděpodobností nesouvisí s alergií na kravské mléko. To, že Vaše dcerka prospívá, jistě svědčí pro to, že její kalorický příjem je dostatečný. Jestli (zatím) odmítá tuhou stravu, nenutila bych jí do ní. Doporučuji Vám ukončit noční kojení, protože v tomto věku již není fyziologické a dcerka i její trávicí systém potřebuje v noci odpočívat. Stačí jí kojit 2 - 3x denně, ale přes den.
Jestli odmítá tuhou stravu, nahraďte ji kašovitou. Je těžko říci, z čeho problémy jsou. I 11. měsíční dítko má již svojí povahu a zlozvyky. Vaše dcerka každopádně špatně snáší změny. Je zapotřebí počkat, jak se růstem a dalším vývinem stav začne měnit. Nenuťte ji do něčeho, co odmítá a spíš buďte trpělivá. I dospělý někdy nesnáší některá jídla, protože mu jednoduše nesednou. U dítěte je výhoda v tom, že se vyvíjí a roste. Problémy, které popisujete, mohou zmizet ze dne na den. Já si vzpomínám na svého synovce, který od 6 měsíců plival nemléčné příkrmy a pak potíže ze dne na den zmizely.
Snažte se sestavit dostatečně kalorický jídelníček, který by jí nevadil a vydržte. Občas vyzkoušejte něco nového, ale tak, aby to nevyvolalo nelibost.
Můžete zkusit i Kozí kaše, které jsou optimálně kalorické, mají vynikající výživovou hodnotu, jsou ideálně ochuceny práškovým ovocem, takže by dcerka neměla mít žádné problémy s polykáním. Navíc se bude trávení dobře adaptovat na mléčné bílkoviny.
Doporučuji vyzkoušet Kozí kaši, podávejte po menších soustech a ne příliš horké!

Dobrý den, můj syn má asi problém se stravitelností mléka, které mu dávám, protože se mi často stane, že ublinkává. Ne nijak moc, ale vždycky potom pláče. Je pro něj kozí mléko vhodnější? Máme 5 měsíců. Děkuji, Jana D. 

Bc. Iva Šmrhová: Dobrý den paní Jano, předpokládám, že dáváte náhradní mléčnou výživu na bázi kravského mléka. Pokud porovnáme stravitelnost mezi kozím a kravským mlékem, kozí mléko vytváří v žaludku dítěte měkčí a hladší tráveninu, která je více přístupná trávicím enzymům, tudíž se rychleji a lépe tráví. V případě mléka kravského je vzniklá trávenina tužší a enzymům hůře přístupná. Toto potvrdily uskutečněné studie, které ukázaly, že trávení kozího mléka dosahuje účinnosti 96 %, v porovnání se 100 % mateřského mléka, ale jen 76 - 90 % mléka kravského. Z hlediska stravitelnosti je tedy náhradní výživa na bázi kozího mléka skutečně o něco vhodnější. Předpokládám, že po krmení syna necháte vždy odříhnout tak, aby mohl z trávicího traktu uniknout spolykaný vzduch, to je také velmi důležité. 

Dobrý den, dávám svojí dceři od čtvrtého měsíce věku Naše mléko s kozím mlékem. Slyšela jsem, že snad i působí dobře z hlediska alergií? My žádnou nemáme, ale chci pro svojí dceru nejlepší náhradu, kojit ji bohužel nemohu. Děkuji vám, Alice. 

Bc. Iva Šmrhová: Dobrý den paní Alice, vaši volbu schvaluji. Kozí mléko je velmi lehce stravitelné a v podobě náhradní mléčné výživy je skutečně velmi vhodné. Co se týká alergií, jejich výskyt se v populaci neustále zvyšuje, nejen u dospělých, ale i u dětí. Do značné míry se jedná o alergie potravinové, kde vidíme největší nárůst. Je třeba hledat nové cesty, které pomohou tento negativní trend zvrátit. Jednoznačně prokázaný pozitivní přínos na výskyt alergií má exklusivní kojení po dobu 6ti měsíců. Pokud kojit nelze, je vhodné zvolit lehce stravitelnou náhradní mléčnou výživu na bázi kozího mléka. Jsou tu i další výhody, např. vyšší podíl beta-kaseinu a nižší podíl alfa S1- kaseinu (hlavního alergenu kravského mléka). Význam sehrává i velikost tukových globulí, kde se kozí mléko více blíží mléku mateřskému než mléko kravské.  

Dobry den,  niekde som citala, ze bielkovina kozieho mlieka je vacsia ako bielkovina kravskeho mlieka a prave preti je kozie mlieko nevhodne pre kojencov. Ta velka molekula bielkoviny kozieho mlieka vraj noze prejst cez filter ledvin a tak ho nenavratne poskodi. Dakujem za odpoved s pozdravom Lucia K.

Bc. Iva Šmrhová: Dobrý den, informaci kterou jste četla se týká surového kozího mléka. V odborném stanovisku ESPGHAN (Evropské pediatrické společnosti pro gastroenterologii, hepatologii a výživu) je striktně uvedeno, že pro kojence a batolata není vhodné surové kozí ani kravské ani mléko ostatních zvířat. U kojenců a batolat se vždy musí jednat o odborně sestavenou náhradní mléčnou výživu, která má přesně definovaný obsah látek uzpůsobený konkrétnímu věku dítěte. Kozí mléko je vhodné pro kojence a batolata tedy výhradně v případě, kdy se jedná o náhradní mléčnou výživu. Nikdy se nepodává surové kozí či kravské mléko. Zbytečně by zatěžovalo citlivý a vyvíjející se trávicí a vylučovací systém dítěte. 

Dobrý den, mám 14 měsíčního synka, chci se zeptat, zda již může klasickou čočku, hrách a jiné luštěniny? Zatím jsem dávala jen červenou čočku.Taky bych se chtěla zeptat kdy se dětěm dávají houby. Děkuji za Vaši radu. Marie K. 

Ing. Ivan Mach: „Zdá se, že syn dobře toleruje bílkoviny z luštěnin, které nejsou nejstravitelnější. Můžete postupně vyzkoušet i další luštěniny, vybírejte si ty, které jsou pokud možno v bio-kvalitě, a sledujte reakce dítěte jako nadýmání a pod. Např. proti nadýmání se používají známé "triky" našich babiček jako namáčení luštěnin přes noc. Vhodné jsou také luštěninové polévky. S houbami bych začal až v pozdějším věku vzhledem k vysokému obsahu vlákniny a dalších látek, které mohou být hůře stravitelné i pro dospělé, natož pro tak malé dítě"

Dobrý den, můj syn 19 měsíců miluje rajčata. Máme domácí nejradši má žluté hruštičky, ale vždy po jejich sedění má červenou pusinku. Je to v pořádku nebo máme zvolit jinou zeleninu? Děkuji za odpoved, Nováková

Ing. Ivan Mach: „To je znamení, že rajčata působí na dítě dráždivě. Pokud to nedělají jiné druhy rajčat, přešel bych na jiné odrůdy, popř. bych rajčata úplně vynechal. Pokud dítě snáší jiné druhy zeleniny, lze rajčata úplně vynechat, protože zelenina je jako celek velmi dobrým zdrojem karotenoidů, které se nacházají nejenom v rajčatech.“

Markéta Heřmanová: „Dobrý den, Můj dotaz je ohledně syna, který od narození trpí intoleranci laktózy. Nyní mu je necelých 5. měsíců. Začínáme s příkrmy. Začala jsem dávat zeleninu. Samozřejmě hlavní složkou je stále mléko Beba AL110. Jak máme dále postupovat s příkrmy aby jsme nerozvynuli další případné intolerance? Při podávání mrkve měl už také problém byl osypany ve stolici měl hleny. A má smysl zkoušet například podávat malé množství jídla, které obsahují laktozu? Děkuji“

Ing. Ivan Mach: „U dospělých se skutečně laktózová intolerance otupuje tím, že se postupně podávají malá množství potravin s laktózou, až ji jedinec začne více tolerovat. U malého dítěte to také lze, ale maminka musí na základě svého citu a instinktu nalézt tu správnou míru. Právě jsem mluvil o kozím mléce, Vaše dítě je právě ve věku, kdy se pomalu a opatrně s citlivou zpětnou vazbou začínají podávat příkrmy. Vyzkoušejte proto zpočátku opravdu v malém množství podávat příkrm z kozího mléka, protože kozí mléko obsahuje výrazně méně laktózy.“

- - - 

Na vaše dotazy odpovídají:

Ing. Ivan Mach, CSc.                                                                                                                                                                              

Předseda Aliance výživových poradců

Výživovému poradenství a odborné dietologické publicistice se věnuje od sedmdesátých let minulého století. Je autorem mnoha titulů, odborných prací a překladů. V osmdesátých letech působil jako předseda Výboru svazu kulturistiky ČSTV, jako rozhodčí, trenér a manažer vrcholových sportovců. Je odborným garantem kurzů NUTRIS pro výživové poradce, byl jmenován soudním znalcem v oboru výživy a zabývá se rozsáhlou přednáškovou činností.

 
MUDr. Jiří Slíva, PhD.                                    

Dlouhodobě se věnuje oblasti farmakoterapie a výživy, je autorem a spoluautorem několika monografií a řady odborných článků u nás i v zahraničí. Absolvoval Střední zdravotnickou školu v Havlíčkové Brodě a Masarykovu univerzitu v Brně. Od roku 2002 působí jako odborný asistent na Ústavu farmakologie 3. LF UK.

Je členem odborné redakce časopisů Farmakoterapie a Farminews, šéfredaktor časopisu Medinews a člen České farmakoekonomické společnosti, České společnosti farmakologie a toxikologie ČLS JEP.

Bc. Iva Šmrhová 

Absolventka Střední zdravotnické školy oboru Dietní sestra a bakalářského studia na 3. LF UK. Dlouhodobě se věnuje problematice výživy, zejména malých dětí. Zabývá se poradenstvím v oblasti výživy, je autorkou řady článků o výživě. 

Je členem Společnosti pro výživu. 

MUDr. Jana Virčíková Dětská lékařka, gastroenteroložka, která se zaměřuje především na dětskou gastroenterologii, dlouhodobě se věnuje problematice výživy a dietetiky zejména u dětí. 

- - - 

Dotazy nám můžete zasílat mailem na marketing@goldim.cz 

teaser-center

Kontakt:

+420 734 157 140

EU